Jakiś czas temu szukałem przepisu na sałatkę z fasoli. Trafiłem przypadkiem na ten przepis: Toskańska sałatka z białej fasoli. Była dokładnie taka jakiej szukałem. Wszystkie składniki doskonale się uzupełniały, tworząc nieziemską kombinację. Sałatkę przygotowywałem do znajomych, więc musiałem zabrać ją gotową z domu. Dziś przedstawiam Wam właśnie lekko zmodyfikowany przepis, który pozwoli zabrać sałatkę na piknik, czy do pracy.
Składniki: - 2 puszki białej fasoli - 1 mała czerwona cebula - słoik suszonych pomidorów w oliwie - 125g mozzarelli - około 20 ciemnych oliwek - 2 garści rukoli - oliwa pozostała z suszonych pomidorów - 1 łyżka octu balsamicznego - 1 ząbek czosnku - 1 płaska łyżka oregano - sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania: Fasolę odsączamy. Po odsączeniu przekładamy do miski. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy do miski z fasolą. Rukolę myjemy i osuszamy. Następnie rwiemy i przekładamy do miski. Oliwki i pomidory kroimy w mniejsze kawałki i też wkładamy do miski. Mozarellę kroimy w kostkę i wkładamy do miski. Następnie przygotowujemy dressing. Do osobnej miseczki dodajemy oliwę z suszonych pomidorów, ocet balsamiczny, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, oregano, sól i pieprz. Dressing dokładnie mieszamy, a następnie zalewamy nim warzywa. Całość mieszamy. Smacznego!
Pamiętam, jak dostałem zakwas, który hoduję do tej pory i zrobiłem mój pierwszy chleb. Był to właśnie chleb razowy żytni. Moja pierwsza próba wypieku domowego chleba nie była zbytnio udana. Chleb był niewyrośnięty, gliniasty i za mało słony. Jednak ja byłem dumny z niego, bo jednak upiekłem swój pierwszy chleb. Dziś po ponad 1,5 roku dobre chleby wychodzą mi zdecydowanie częściej, a dziś mogę się podzielić z Wami przepisem na chleb razowy żytni, który w przeciwieństwie do mojego pierwszego jest doskonale wyrośnięty, odpowiednio słone i przepyszne. Na tym chlebie zrobiłem również w tym roku zakwas na żur, który także wyszedł bezbłędnie.
Składniki na zaczyn: - 1 łyżka aktywowanego zakwasu żytniego - 100 g mąki żytniej razowej (2000) - 100 ml wody Składniki na chleb: - Zaczyn - 500 g mąki żytniej razowej (2000) - 400 ml wody - 1 płaska łyżka soli
Sposób przygotowania: Zaczynamy od przygotowania zaczynu na nasz chleb. Do dużego pojemnika wkładamy łyżkę aktywowanego zakwasu, 100 g mąki i wlewamy 100 ml wody. Wszystko razem mieszamy, aby składniki się połączyły. Zaczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 12h do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Po 12h do miski wysypujemy 500 g mąki, dodajemy wyrośnięty zakwas, wlewamy wodę i dodajemy sól. Ciasto wyrabiamy przez około 15 minut, aż stanie się jednolite. Blachę keksówkę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy do niej nasze ciasto. Nakrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia około 6-8 godzin. Gdy chleb nam już wyrośnie rozgrzewamy piekarnik do 250 stopni. Tuż przed włożeniem chleba, obficie spryskujemy wnętrze piekarnika wodą i wkładamy do niego blachę z wyrośniętym chlebem. Zanim zamkniemy piekarnik, spryskujemy jeszcze sam chleb, zamykamy piekarnik i zmniejszamy temperaturę do 210 stopni. W tej temperaturze chleb powinien się piec przez około 1h. Po godzinie, wyłączamy piekarnik, otwieramy jego drzwiczki i zostawiamy chleb aż wystygnie. Smacznego!
Kilka lat temu poznałem pewnego osobnika, który z zawodu był masarzem. Zachwycałem się wtedy jego wyrobami, a zwłaszcza białą kiełbasą. Zawsze zastanawiałem się, czy sam byłbym w stanie zrobić taką samą białą kiełbasę i w końcu w tym roku postanowiłem spróbować moich sił. Udało się! Okazało się, że zrobienie białej kiełbasy wcale nie jest takie trudne jak się mogłoby wydawać. Jest tylko nieco czasochłonne. Kiełbasa jest o niebo lepsza od kupnej, a dodatkowo mamy pewność co w niej jest. Od tej pory nie kupię już nigdy białej kiełbasy w sklepie! A kto z Was robił już kiedyś białą kiełbasę? Macie swoje przepisy?
Składniki: - 1 kg szynki wieprzowej - 1,5 kg karkówki - 1,5 kg łopatki - 1 kg boczku surowego - 100 g soli - 2 łyżki mielonego pieprzu - 5 ząbków czosnku - opakowanie majeranku - 0,5 l letniej, przegotowanej wody - około 10 m jelit wieprzowych
Sposób przygotowania: Mięso myjemy, osuszamy i kroimy na kawałki. Nie mieszamy rodzajów mięsa ze sobą. Szynkę mielimy w maszynce przez grube oczka. Karkówkę i łopatkę mielimy przez oczka średnie. Boczek mielimy przez najmniejsze oczka. Szynkę, łopatkę i karkówkę wkładamy do jednego naczynia i mieszamy energicznie przez około 20 minut dolewając stopniowo wodę. Mięso po wymieszaniu powinno być kleiste i zwarte. Następnie dodajemy przyprawy, sól, przeciśnięty przez praskę czosnek i boczek i jeszcze raz całość dokładanie mieszamy, aż składniki się połączą. Mięso możemy odstawić na chwilę, aby się przegryzło. W tym czasie płuczemy jelita i namaczamy je w letniej wodzie przez około 20 minut. Następnie nakładamy jelita na nadziewarkę. Zawiązujemy koniec na supeł lub sznurkiem konopnym i nadziewamy, uważając aby jelito nie pękło. Tak przygotowaną kiełbasę możemy zamrozić. Z tej ilości składników otrzymałem około 50 szt. kiełbas (długość około 15 cm). Przed podaniem kiełbasę należy sparzyć przez około 20 minut w wodzie. Smacznego!
Tabbouleh to tradycyjna arabska sałatka, gdzie głównym składnikiem jest oczywiście kasza, pietruszka i mięta. Oryginalny przepis opiera się na kaszy bulgur. Niestety, nie znalazłem jej w żadnym sklepie, w związku z tym zdecydowałem się wykorzystać popularną ostatnio kaszę jaglaną. Sałatka jest wyjątkowo dobra, pełna smaków i orzeźwiająca. Świetnie nadaje się na każdą porę dnia. Polecam!
Składniki: - 1 szklanka kaszy jaglanej (przed ugotowaniem) - 2 pomidory - 1/2 długiego ogórka - 2 pęczki pietruszki - 1 pęczek mięty - 1/2 czerwonej cebuli - sok z 1/2 cytryny - 4 łyżki oliwy z oliwek - 1 główka czosnku - sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania: Kaszę gotujemy według przepisu na opakowaniu. Po ugotowaniu przelewamy zimną wodą i odstawiamy aby ociekła i wystygła. Kaszę przekładamy do miski. Warzywa myjemy. Pomidory i ogórka kroimy w kostkę a następnie dodajemy do kaszy. Pietruszkę i miętę siekamy i dodajemy do kaszy. Cebulę kroimy w piórka i dodajemy do kaszy. Do miski z kaszą wyciskamy sok z cytryny, dodajemy oliwę z oliwek, wyciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz. Wszystko razem dokładnie mieszamy.
Smacznego! Wpis bierze udział w akcjach:
Przepis na tego śledzia miałem w głowie już od dawna. Niedawno trafiła się okazja. Przypadkiem w sklepie kupiłem tuszki śledziowe i mogłem zrealizować swój pomysł. Potrawa jest wyjątkowo dobra, a najlepszym dodatkiem do niej są domowej roboty frytki. Polecam każdemu, kto chciałby uwolnić się od wszechobecnego łososia :)
Sposób przygotowania: Tuszki myjemy, obcinamy płetwy i osuszamy, a następnie nacieramy solą. Do miski wsypujemy mąkę, dolewamy piwo, wbijamy 2 jajka, dolewamy sok z cytryny, dosypujemy łyżeczkę soli i dodajemy szczyptę pieprzu. Całość mieszamy, aż ciasto będzie jednolite. Do garnka wlewamy olej. Olej w garnku powinien sięgać do połowy tuszki. Rozgrzewamy olej. Śledzie zanurzamy w cieście, tak żeby ciasto dobrze je pokryło. Obtoczone tuszki wrzucamy na rozgrzany olej. Smażymy z obu stron po około 3 minuty. Po usmażeniu odkładamy na chwilę na papierowy ręcznik, a następnie podajemy na talerz. Smacznego!
Jak zwykle w weekend mamy ochotę na coś słodkiego, a jednocześnie coś innego niż zwykle. Tak też było i w ostatni weekend. Na fali sukcesu drożdżowych zawijasów z cynamonem postanowiłem ponownie sięgnąć po sprawdzony przepis na ciasto drożdżowe. W ten oto sposób powstał doskonały placek drożdżowy z owocami i kruszonką, na który przepis możecie przeczytać poniżej.
Składniki: - 0,5 kg mąki - 50 g drożdży - 250 ml mleka - 100 gr cukru - 3 jaja - 75 g masła - szczypta soli - łyżeczka esencji waniliowej
- około 75 dag różnych owoców (maliny, jagody, truskawki, czerwona porzeczka itp.) - 100 g mąki (kruszonka) - 50 g masła (kruszonka) - 50 gram cukru pudru (kruszonka) - cukier puder do posypania
Sposób przygotowania: Najpierw przygotowujemy zaczyn drożdżowy. Do mleka o temperaturze pokojowej dodajemy łyżkę cukru, łyżkę mąki i pokruszone drożdże. Wszystko razem rozcieramy i odstawiamy na 30 minut do wyrośnięcia. Masło rozpuszczamy w rondelku i odstawiamy do ostygnięcia. Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z cukrem, a następnie dodajemy do nich pozostałe składniki, tj.: zaczyn, masło, sól, esencję waniliową, pozostały cukier i mąkę. Wyrabiamy ciasto, aż będzie gładkie, lśniące i będzie odklejało się od rąk. Wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia pod przykryciem przez około 30 minut. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Gdy ciasto wyrośnie, jeszcze raz je wyrabiamy przez około 3 minuty. Kwadratową blachę o wymiarach 30x30 cm wykładamy papierem do pieczenia. Z ciasta formujemy kwadrat i układamy równomiernie na blasze. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 20-30 minut. W tym czasie możemy przygotować kruszonkę. Do miski wsypujemy mąkę, cukier puder i miękkie masło pokrojone w kostkę. Całość rozcieramy w dłoniach, aż składniki dobrze się połączą. Gdy ciasto wyrośnie układamy na nim równomiernie umyte i osuszone owoce, a następnie posypujemy całość kruszonką. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 45 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy ciasto do ostygnięcia w lekko otwartym piekarniku. Smacznego!
Nareszcie za oknem mamy wiosnę! Wraz z jej nadejściem zazwyczaj zaczynam zmieniać moje przyzwyczajenia żywieniowe. Zaczynam jeść więcej warzyw, owoców i lekkich przekąsek. Jednym z takich lekkich dań jest sałata z rukolą i mandarynką z dressingiem z migdałów. Polecam każdemu zarówno jako dodatek do dań jak i samodzielne danie.
Sposób przygotowania: Sałatę i rukolę myjemy i osuszamy. Do miseczki wlewamy oliwę, dodajemy łyżkę miodu, mielone migdały, sok z cytryny. Doprawiamy solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Wszystko razem mieszamy i odstawiamy. Sałatę rwiemy na kawałki i razem z rukolą mieszamy w misce. Mandarynki obieramy ze skóry, dzielimy na cząstki, a następnie każdą z cząstek obieramy i dzielimy na mniejsze kawałki. Dodajemy do sałaty i rukoli i mieszamy. Przed podaniem polewamy dressingiem. Smacznego! Wpis bierze udział w akcjach:
Sposób przygotowania: Tymianek i pietruszkę myjemy, osuszamy i siekamy. Do naczynia, w którym będziemy miksować wsypujemy posiekany tymianek i pietruszkę. Dodajemy orzeszki pinii, starty parmezan i ząbek czosnku. Dolewając stopniowo oliwy miksujemy pesto na gładką masę. Po zmiksowaniu możemy dodać szczyptę soli, jeśli pesto będzie za mało słone.